Atgal

Kodėl dūžta stiklas?

Dūžiai

Šiame skyriuje pateikiami stiklų skilimo vaizdai, bus struktūrizuojami ir apsiribojama skilimo vaizdo esme. Vienareikšmis stiklo skilimo priežasčių atpažinimas visuomet reikalauja didelės patirties, todėl jas nustatyti turėtų specialistai.

Būna atvejų, kai vienareikšmiškai nustatyti priežastį vietoje vien pagal stiklo skilimo vaizdą neįmanoma. Tada gali būti naudinga patikrinti stiklo skerspjūvį per mikroskopą, kad sudėtingų įtrūkimo linijų atveju būtų galima nustatyti pagrindinį arba pirminį įtrūkimą. Kadangi tai labai brangus metodas, jį galima taikyti tik išskirtiniais atvejais ir jis reikalauja daug patirties. Tik labai mažai institutų gali atlikti tyrimą su vienareikšmišku priežasties nustatymu. Tačiau dažniausiai jau vietoje, tiksliai, nuodugniai ištyrinėjus, galima pakankamai tiksliai nustatyti galimą(-as) stiklo skilimo priežastį (-is).

Yra kelios pagrindinės taisyklės, kurios visada pasitvirtina negrūdinto stiklo skilimo atveju ir todėl į jas reikia atkreipti dėmesį.

Trys skilimo taisyklės:

  1. Skilimai šakojasi visada tik savo plitimo kryptimi.
    Jei sekama šiais išsišakojimais atgal, ateinama prie pirminio įtrūkimo ir skilimo centro.
  2. Įtrūkimas niekada negali peršokti jau esamo įtrūkimo.
    Įtrūkimas baigiasi prie pasiekto kito įtrūkimo. Dėl šio fakto dažnai galima nustatyti jų atsiradimo seką ir pirminio įtrūkimo vietą/priežastį. Stiklininkai šią savybę naudoja įtrūkimui „sugauti".
  3. Vidutinis įtrūkimų skaičius priklauso nuo apkrovos laipsnio įtrūkimo metu.
    Paprastai susidaro tankesnis įtrūkimų tinklas, kai stiklui tenka didesnė skilimo apkrova, negu atvirkščiai.

Vertinat skilimo vaizdus, visuomet reikėtų pradėti nuo klausimo apie termines priežastis, kad pirmame žingsnyje būtų galima užtikrinti vienareikšmį priskyrimą terminių arba mechaninių įtrūkimų grupei.